SĂ PROTEJĂM ÎMPREUNĂ PĂMÂNTUL
Ziua Planetei Pământ a fost inaugurată la 22 aprilie 1970 în SUA. Începând cu 22 aprilie 2009, ZIUA PĂMÂNTULUI este declarată ca sărbătoare oficială de către ONU, menită să atragă atenția omenirii asupra necesității protejării casei noastre comune pentru a avea un viitor mai curat și mai verde.
Elevii clasei a VII-a „C” din IP Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” Strășeni s-au implicat activ în desfășurarea activității privind Ziua Pământului. Au demonstrat prin exemplele proprii cum corect trebuie să ne comportăm pentru a ne bucura noi și viitoarele generații de bunătățile Pământului.
